czwartek, 30 czerwca 2011 r.

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

W dniu 28 czerwca br. byliśmy na wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowego oraz Ogrodzieńcu.

Położenie Ojcowskiego Parku Narodowego w południowej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej sprawia, że uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać unikalne i liczne formacje skalane stworzone przez przyrodę w Dolinie Prądnika. Do najciekawszych zaliczmy Panieńskie Skały, Igłę Deotyny czy Krakowską Bramę. Bardzo ciekawym punktem trasy było zwiedzanie Jaskini Łokietka. Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą. Według niej ukrywał się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego Wacława II. Oprócz swej historii zwiedzający mają okazję przekonać się o tym jak niezwykła jest natura, która przez setki tysięcy lat tworzy niesamowite struktury w postaci stalaktytów, kolumn i wielu innych form naciekowych.

Kolejnym punktem na trasie podróży, którym był Zamek w Pieskowej Skale, gdzie wszyscy z ochotą zabrali się do smacznego obiadu i deseru przygotowanego dla nas w Zajeździe „Zazamcze”.

Zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu rozpoczęliśmy od sali tortur (pozdrowienia dla koleżanki, mamy nadzieję że rany się zagoiły ;)), która cieszyła się chyba największym zainteresowaniem. Oprócz niej można było zobaczyć Muzeum Zamkowe z eksponatami dawnej broni oraz wyposażenia zamkowego, a z zamkowych wież rozciągał się wokół wspaniały widok m.in. na inne ruiny okolicznych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.